יבול שיא
הרפת והחלב
Isaac Herzog in Beit HaNassi December 2022 ABG 0348

מר אלוהים, מה נשמע אצלך בזמן האחרון?

3 דק' קריאה

שיתוף:

שלום מר אלוהים, סלח לי שאני פונה אליך ישירות. יש לי מספר שאלות שרציתי לשאול כבר מזמן 

אני פונה אליך כעת, לאחר שנוכחתי שלאחרונה גובר והולך מספרם של מי שמתיימרים לדבר בשמך, ומודיעים בראש חוצות מה אתה חושב ומה אתה רוצה. המתווכים הללו נמאסו עלי. לכן אני פונה אליך ישירות, בתקווה שמי שמנהלים, למעלה, את הלשכה שלך, יעבירו אליך את המייל הזה, לעיונך ולהתייחסותך. 

אנא, אל תכעס עלי אם אני סתם מטריח אותך. אני יודע שאתה עסוק בעניינים דחופים יותר. אבל בכל זאת, רק כמה שאלות אישיות. כיצד אתה מגדיר עצמך: ציוני או אנטי-ציוני או פוסט-ציוני? ואם כבר, האם אתה דתי-דתי, או רק סתם דתי, ואם כן, לאיזה זרם אתה משתייך? לזרם החרדי-ספרדי (ש"ס), לחרדים הליטאים? לחסידים? לחר"דלים? האם אתה בעד שוויון נשים-גברים? ועוד שאלה חשובה מאוד בעיניי. כיצד אתה מגדיר את עצמך פוליטית: "ימין" ליכוד, "ימין " נוסח בן-גביר, או "ימין משיחי נוסח בצלאל (גרנדמייזר) סמוטריץ"? בדבר אחד אני בטוח. אתה בוודאי לא "שמאל", שהרי אחרת, כבר מזמן היית מוקע כ"בוגד" כ"שמאלן" וכמי שפועל להחריב את המדינה ולסייע לאויביה. 

בין רפורמה למהפכה משטרית 

אני מודע לכך שאינך נוהג לתקשר ישירות עם "אזרחיך/נתיניך", אבל האם מותר לבקש ממך לפחות הפעם לשמוע את דעתך, על מה שמתרחש בימים אלה במדינת היהודים? אתה ודאי ער לכך שבזמן האחרון מתנהל במדינת ישראל, ויכוח נוקב בין מי שתומכים ב"רפורמה משפטית", כביכול, לבין מי שמסרבים לראות בה "רפורמה" ורואים אותה כ"מהפכה משטרית" שנועדה להבטיח את שליטת הרשות המבצעת (הממשלה) על פני הרשות המחוקקת (כנסת) ובעיקר על פני הרשות השופטת. מהי עמדתך בנדון? האם נכונה השמועה שמאחורי הקלעים אתה תומך בשקט ברפורמת לוין-רוטמן, או שזה סתם fake news? מה אתה חושב על ההפגנות המתחוללות כאן מידי שבוע כחלק מהמאבק כנגד "המהפכה המשטרית"? האם אתה באמת מודאג ממצב שבו המדינה הולכת ונקרעת מבפנים? המון אנשים מצפים שתגיד משהו בנדון. 

יש שטוענים שאתה אלוהים מתון, רחום, חנון, רב חסד, שיודע לעשות "משפט יתום ואלמנה ואוהב גר לתת לו לחם ושמלה" (דברים, פרק י ", י"ז-י"ט). לעומתם, אחרים משוכנעים שאתה, ממש כמותם, אכזר וקנא, כזה שאינו מרחם, תומך בשריפת בתים, מכוניות, שדות חקלאיים, בתנאי, כמובן, שאלה שייכים לפלסטינים. האם אתה מזדהה או מגנה את מי שמפעילים בשמך אלימות פיזית ומילולית, טבולה בגילויי שנאה ושטנה כלפי "השונה" ו"האחר", בין אם אלה "שמאלנים", לה"טבים, ערבים, או סתם זרים?  

האם, לדעתך, "דת" היא עניינו של הפרט, או שמא "המדינה" והרבנות אמורות לקבוע דינים והלכות בנושאים כמו נישואין, גירושין, "מיהו יהודי" וכיו"ב? ואם כבר הגעתי לשאלה הזו, מתחברת אליה שאלה נוספת: מי, לדעתך, צריך לעמוד בראש המדינה, האם ממשלה אזרחית נבחרת על ידי כלל הציבור, או סנהדרין בהרכב רבנים, אדמו"רים וחכמי התורה? האם אתה בעד מדינה יהודית-דמוקרטית-ליברלית, הנשענת על ערכי "מגילת העצמאות", או שמא ההעדפה האישית שלך שתקום פה מדינת הלכה, שחוקיה יהיו חוקי ההלכה ורבניה יהיו מנהיגיה? מת לשמוע דעתך בנדון.  

יסודות למזבח 

חשובה לי דעתך גם בנושא, שלצערי, ירד לאחרונה כמעט לגמרי מעל סדר היום הציבורי. מה עמדתך בסוגיית פתרון "שתי המדינות" – פלסטינית וישראלית. האם אתה בעד הפתרון הזה, או שאתה מעדיף המשך המצב הקיים, שסופו או "מדינת אפרטהייד" ו/או מדינה דו-לאומית בעלת רוב פלסטיני-חרדי? ואם כבר אנו דנים בשאלה הזו, חשוב לי לשמוע האם אתה בעד הקמת "בית מקדש" בהר הבית, על חורבות מסגד אל-אקצה? דע לך שרבים מחסידיך מוכנים כבר היום לעלות ל"הר הבית", מצוידים במקושים ובמעדרים, כדי להניח יסודות להקמת המזבח שעליו יועלו קורבנות? כאן באמת חשוב שתישמע דעתך בנדון, עוד טרם שכל העולם המוסלמי יתאחד ויצא למלחמת ג'יהאד נגדנו. לחילופין, אם לא "בית מקדש", האם יש לך תוכנית חלופית לשגר לכאן את משיח בן-דוד? רצוי שנדע בהקדם, כדי שנספיק לפרוס לכבודו שטיח אדום. 

עד כאן הפעם. נותרו לי עוד המון שאלות. מקווה מאוד שתענה לי על השאלות שלעיל. אם כבודו אמור לתפקד פול-טיים על תקן אלוהים, זה מחייב להיות "אלוהים" של כל כ-ו-ל-נ-ו, בין אם חרדי, דתי, מסורתי, רפורמי, קונסרבטיבי, או סתם חילוני. אלה שתפסו עליך "מונופול" אינם חושבים כך. נראה שמשהו השתבש אצלם לגמרי. המומנט הלאומני-חרדי-משיחי משתלט אט אט על המומנט הלאומי-ישראלי-ציוני והופך להיות דומיננטי וקיצוני יותר ויותר.  

אז דע לך, מר אלוהים, שכל מה שחסידיך פועלים כיום בשמך המפורש, אינו מביא לך כבוד כל-כך גדול. אנחנו רוצים אותך אלוהים, סלחן ואוהב, מחבק, תומך בכולם, אלוהים של טוב וחסד. אנחנו רוצים שתכיר ותכבד את העובדה שמי שמפגינים כיום בראשי חוצות, וגם מי שאינם שם, כולם מבקשים להיות גם "יהודים", גם ישראליים-ציוניים. גם ליברלים וגם דמוקרטיים. שלא כמו ראש הממשלה שלנו ובמנוגד לדרכיו, אנו מבקשים ממך שתעשה כל שביכולתך כדי למנוע מצב, שתוצאותיו עלולות להיות טרגיות וקטסטרופליות לכולנו, גם "מימין" וגם מ"שמאל".  

בכבוד רב, בהערכה ובהמתנה לתשובתך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתחיל בהודעה של דוברות המשטרה – גניבות בקר בשווי של מאות אלפי שקלים. כתב אישום הוגש באמצע ינואר האחרון, בגין עבירות של גניבות בקר וקשירת קשר לביצוע פשע נגד 3 נאשמים, שגנבו עשרות פרות
2 דק' קריאה
משפ' יעקב עדיין ממשיכה ברפת רציתי מאוד לבקר ברפתות השכנות בחבל תענך שהולכות ונעלמות וכך, היה מרגש מאוד לפגוש את זוג המבוגרים – רחל ואליהו יעקב, יחד עם ירמי בנם הצעיר, שהוביל אותי בחום.
7 דק' קריאה
יוחאי קמחי בעין חרוד איחוד קצת לפני המלחמה יצאתי לפגוש איש מיוחד בעין חרוד עם עשייה בלתי פוסקת במשך עשרות שנים, עם דגש על הרפת. כל הפיתוח בענפי החקלאות בקיבוץ עין חרוד איחוד, עבר
6 דק' קריאה
פוסט אחד שהניע אנשים רבים בתקופת המלחמה שנים רבות שאני מלווה את רפתות העוטף במסגרת תפקידיי בענף. במבצעים הביטחוניים המיוחדים, השתדלתי להתנדב ליום-יומיים בחליבות ברפת, שהעובדים שלה פונו בצו צבאי והיא נשארה ללא צוות.
3 דק' קריאה
חודשים רבים של השקעה בקידום המועמדות בכל משקי הקיבוצים וביום שלישי 14.2 התקיימו הבחירות והדרמה הייתה גדולה. בשעות הלילה נספרו הקולות וליאור שמחה נבחר לתפקיד מזכ"ל התנועה הקיבוצית. הוא יחליף בתפקיד את ניר מאיר
2 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן