יבול שיא
הרפת והחלב
Screenshot 2024 04 02 120632

מנהיגות חדשה למוסדות הרפת

3 דק' קריאה

שיתוף:

דגן יראל נבחר למנכ"ל התאחדות יצרני החלב בישראל

*תמונה ראשית: דגן יראל – צילום דנה בר און

דגן יחליף בתפקידו את ליאור שמחה, שנבחר לאחרונה למזכ"ל התנועה הקיבוצית. האתגר הראשון עמו יתמודד: עמידה בהגדלת מכסות החלב ברפתות העוטף ב-2024 וחיזוק רפתות בדרום ובצפון

מועצת ההתאחדות התכנסה במוסך משוקם בקיבוץ ניר עוז בעוטף ובחרה את דגן יראל, 48, מקיבוץ שפיים, לתפקיד המנכ"ל החדש של התאחדות יצרני החלב. יראל יחליף את ליאור שמחה, מנכ"ל ההתאחדות בארבע השנים האחרונות, שנבחר בחודש פברואר האחרון לתפקיד מזכ"ל התנועה הקיבוצית. יראל ייכנס לתפקידו בימים הקרובים.

יראל שימש בעשור האחרון כמנהל מחלקת קרקעות, תשתיות, בנייה ואנרגיה, באגף הכלכלה בתנועה הקיבוצית. האתגר הראשון עבורו יהיה חיזוק משקי החלב בדרום ובצפון.

במסגרת זו, אימץ שר החקלאות אבי דיכטר בנובמבר 2023 את המלצת מועצת החלב והתאחדות יצרני החלב, להגדיל את מכסות החלב ברפתות העוטף, בשנת 2024, במטרה לסייע במאמצי שיקום היישובים שנפגעו במתקפת הטרור הרצחנית ב-7 באוקטובר. רפתות העוטף מהוות 6% מסך כל תפוקת החלב בישראל והן פועלות ב-23 קיבוצים וב-22 מושבים באזור.

כל רפתות העוטף חזרו לפעילות

מאז ה-7 באוקטובר חזרו בתמיכת ההתאחדות כל רפתות העוטף לפעילות מלאה, כולל רפת קיבוץ כיסופים, שנחרבה כליל במתקפת הטרור ומנהלה, ראובן הייניק, נרצח בידי המחבלים.

התאחדות יצרני החלב היא אגודה חקלאית שיתופית, אשר מהווה את הגוף המייצג של כ-650 רפתות ברחבי ישראל, מול מוסדות המדינה וכמוכן, מעניקה מגוון שירותים מקצועיים לרפתות, באמצעות מספר אגודות קואופרטיביות, השייכות גם הן ליצרני החלב.

בשנים האחרונות הובילה ההתאחדות מאבקים רבים, לשמירה על משק חלב מתוכנן ומפוקח בישראל. בנוסף, היא התמודדה עם אתגרים משמעותיים בתקופת הקורונה ועם משברים ענפיים כדוגמת הפסקת פעילות מחלבות רמת הגולן, בשלהי 2022.

ההתאחדות חתמה, בין היתר, על הסכם מול משרד האוצר עד לשנת 2026. ההסכם שומר על מגנון מחיר המטרה ליצרני החלב, עבור ייצור החלב הגולמי ומבטיח ודאות תכנונית בענף.

דגן יראל מסר: "גאה על הזכות להוביל את יצרני החלב בישראל ומודה על האמון בי. התקופה האחרונה חידדה את הצורך בחיזוק החקלאות הישראלית, לטובת שמירה על ביטחון המזון במדינה וכבסיס לביטחון לאומי. רק יצרני חלב חזקים יבטיחו כי לעולם לא יחסר חלב איכותי ומזין בישראל – לא בשעת מלחמה ולא בשעת אירועי קיצון אחרים.

יצרני החלב היו הראשונים לחזור לעבודה חקלאית לאחר השבת השחורה, ואני סמוך ובטוח כי הם ימשיכו ויעמדו, בחזית אתגרי התקומה והשיקום של החקלאות ואמצעי הייצור בדרום, בצפון ובכל נקודה".

Screenshot 2024 04 11 153838
ליאור שמחה מברך את דגן על בחירתו

ליאור שמחה, מזכ"ל התנועה הקיבוצית והמנכ"ל היוצא של התאחדות יצרני החלב, בירך את יראל על בחירתו לתפקיד ואמר: "יכולותיו, ניסיונו ואישיותו של דגן, יתרמו רבות להמשך ביסוס פעילות יצרני החלב בישראל, למול התנאים המורכבים ובתמיכה חסרת פשרות של השותפים, במרחב הכפרי והממשלה. נאחד כוחות ויחד נפעל עד התלם האחרון, על-מנת שנזכה לראות את הרפתות, החקלאות ואמצעי הייצור אף מתעצמים יותר מבעבר, כסמל לסיכוי ולתקווה שכולנו מייחלים להם".

טל יפת – מנכ״ל חדש לחקלאית

הנהלת האגודה אישרה את מינויו של טל יפת (44), מקיבוץ רגבים, לתפקיד מנכ"ל "החקלאית".

טל נכנס לתפקידו באופן רשמי ב-17 במרץ.

1. טל יפת
טל יפת נבחר לתפקיד מאתגר מאוד בתקופה זו

בתפקידו האחרון ניהל טל את הפעילות העסקית של המושב השיתופי מי עמי. בחזקתו ניסיון רב בתחום ניהול ופיתוח עסקי בחקלאות. טל ניהל את פעילות הגידול של דלידג מקבוצת נטו בעמק המעיינות ומשמש כיו"ר עמותת ״חווית ילדות״ – העוסקת בקידום החינוך הקיבוצי בגיל הרך.

בעברו שימש יפת כמנהל העסקי של קיבוץ נווה איתן בעמק המעיינות, כיהן כדירקטור בתאגידים שונים ושימש כמנהל קהילה ומזכיר, בקיבוצים אושה ורגבים.

"החקלאית" אוגרת ידע מקצועי עצום מאז הקמתה ב1919, מקדמת מחקרים ופתרונות לענף ומספקת שירותים וטרינרים ותרופות לרוב המקנה בארץ.

איחולי הצלחה חמים של כולנו ונשתף פעולה בהערכה, עם הקודקודים הנבחרים.

מחיר המטרה לרבעון השני

עלייה של כ-5.20 אג'

ועדת היישום של מחיר המטרה הרבעוני לחלב בקר, התכנסה בזום קיבלה את הנתונים על ההתפתחויות בתחום התשומות בענף ברבעון האחרון ובמצטבר וקיבלה החלטות מנומקות על מחיר החלב לרבעון השני 2024.

הרבעון השני שמתחיל ב-1.4 הוא רבעון של סיכומי התחשבנויות על הסכם החלב והנגזרות שלו:

המחיר יעלה מ-238.96 אג' ל-244.16.

המחיר ללא היטל מועצת החלב יהיה – 240.36 אג' (היטל המועצה עומד על 3.80 אג').

המרכיבים העיקריים במחיר:

  • יש עלייה של כ-1.75 אג' במכלול עלות העבודה ברפת.
  • ירידה במחירי המזונות המרוכזים – 0.79 אג'.
  • עלייה בהוצאות המשתנות ובעיקר עלייה במחירי החשמל והיא מסתכמת ב-2.26 אג' במחיר החלב.
  • עלייה נוספת במחיר הבשר של פרות ועגלות, הביאה לירידה במחיר החלב ב-0.85 אג'.
  • ניכוי פריון קבוע של 0.5% בכל רבעון וזה מוריד את המחיר ב-1.29 אג'.
  • החזר רטרו 1.79 אג'.

בהתאם להסכם האחרון בענף החלב, החל מרבעון זה מפסיקים להוריד 2.15 אג' ממחיר המטרה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הקרן לידידות תתרום  2 מיליון דולר לפעילויות הסיוע החקלאי של השומר החדש *תמונה ראשית: התנדבות חקלאית בעוטף עזה וסיוע בשתילתת כרם חדש בשובה תמיכת הקרן נועדה להגביר את זרם המתנדבים לסיוע חקלאי באזורי גבול
2 דק' קריאה
50 בוגרי המגמה לאדריכלות ועיצוב פנים במכללה הטכנולוגית להנדסאים באר שבע, הגנו באחרונה, בהצלחה ראויה לציון, על פרויקטי הגמר שלהם מול בוחנים של מה"ט (המכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיה ובמדע). סקירה של עשרות פרויקטי הגמר
2 דק' קריאה
ובעיקר פשוט לא מתאים… השר ברקת הציג את הרפורמה של "מה שטוב לאירופה" ביוני 2023. שוב חזר על הבטחות דומות ל"הכנסת תחרות אמיתית", ל"הפחתת יוקר המחיה" ול"הורדות מחירים". הבטחות סרק המוכרות מ"רפורמות" קודמות. הרפורמה
2 דק' קריאה
‏משרד החקלאות וביטחון המזון והמשרד להגנת הסביבה, מפרסמים נוהל תמיכה בהשקעות בתשתיות לטיפול בפסולת חקלאית בהיקף תמיכה של 42.5 מיליון שקל השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן: "התמיכה של המשרד להגנת הסביבה היא חלק ממהלך
2 דק' קריאה
על השקעה של 8 מיליון ש"ח בשיקום ופיתוח אטרקציות תיירותיות ומרכזי מבקרים בחבל, התמיכה תחזק מוקדי פרנסה בחבל, שיהוו מנוע צמיחה לשיקום האזור מנכ"ל משרד החקלאות, אורן לביא: "חבל תקומה הוא 'אסם התבואה והירקות'
2 דק' קריאה
לראשונה לשנת 2024, נפתחת האפשרות לחקלאים שטרם מחזיקים היתר להעסקת עובד זר בחקלאות, להגיש בקשה מפרוץ מלחמת "חרבות ברזל", חקלאות ישראל נכנסה למשבר כוח האדם הגדול ביותר מאז קום המדינה, זאת בשל עובדים שגויסו
< 1 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן