יבול שיא
הרפת והחלב
נורית בן הגיא

נשים בחקלאות: נורית בן הגיא

2 דק' קריאה

שיתוף:

נשים בחקלאות: נורית בן הגיא – מזה 40 שנה מנהלת מעבדת שירות שדה של צמח ניסיונות, מקבוצת צמח מפעלים

אני נורית בן הגיא, גרה במעלה גמלא בגולן ויש לי שורשים מאוד עמוקים גם בעמק הירדן דרך המשפחה שלי. יוסף בן הגיא מדגניה ב' ממקימי החקלאות בעמק בתקופת העלייה השנייה – הוא סב ילדיי. אז למרות שנולדתי בארגנטינה, בבואנוס איירס, אני מחוברת מאוד חזק גם לעמק הירדן.

לארץ הגעתי בשנת 72 בגלל סיבה אחת והיא ציונות! למדתי בבית ספר יהודי ועברתי שטיפת מוח רצינית במובן הטוב של המילה. היה לי ברור שכשאסיים את התיכון אני אעשה עלייה לישראל ואשתלב עם החיים פה, וכך היה.

למדתי בפקולטה לחקלאות ברחובות לתואר ראשון ושני בקרקע ומים וזה תחום ההתמחות שלי מאז.

תחום שירות השדה עוסק בדישון, השקיה וייעוץ קרקעות. בטרם נטיעה או זריעה של גידול מסוים אנחנו מייעצים האם הקרקע מתאימה או לא על מנת שההשקעה תהיה כדאית. המודעות לעניין זה עולה עם השנים ואנו נותנים שירות להרבה מאוד חקלאים.

אנחנו, אנשי שירות השדה, מגיעים לחלקות עם מחפרון ובודקים את חתך הקרקע, לוקחים דגימות של אדמה למעבדה שלנו ועורכים בדיקות מליחות, חרסית, חולית, מצב המזון בקרקע ועוד. כאשר חקלאי עושה את הבדיקות האלו לפני שהוא משקיע הוא יכול לאמוד את הסיכויים שלו בהצלחת הגידול. לפעמים ישנם מצבים שאנחנו אומרים לחקלאי, הקרקע הזאת לא מתאימה לאבוקדו כי היא מלוחה מדי אבל אתה יכול לגדל בה תמרים למשל, ויש עוד הרבה דוגמאות.

לפני כ-20 שנה היו בארץ 23 מעבדות שירות שדה כמונו. הייתה זאת תקופה בה המדינה הייתה תומכת בחקלאות ומעניקה סבסוד חלקי למעבדות. בצפון היו מעבדות גם בקריית שמונה, כדורי, בית שאן וצפת, אך כמו הרבה דברים טובים אחרים, המדינה חיסלה לגמרי את התחום ורוב המעבדות נסגרו, כך שהתחלנו במעבדה קטנטונת והיום אנחנו נותנים שירות לאזור גאוגרפי רחב הרבה יותר מעמק הירדן והגולן, הכולל גם את הגליל העליון, בית שאן, אזור הדרום ולפעמים אפילו מקבלים דגימות קרקע מאפריקה וממזרח אירופה. ישנם תחומים שרק המעבדה שלנו מתמחה בהם כמו למשל תחום המצעים המנותקים. כיום, למעבדת שירות השדה של צמח ניסיונות ישנו מוניטין ארצי ואף בינלאומי ואנו בהחלט יכולים להתגאות בה.

בנוסף, אנו מנהלים ארכיון קרקעות בו מתויקות עשרות אלפי דגימות אדמה. ארכיון הקרקעות הוא רעיון ייחודי של חלוצי עמק הירדן שהתחיל עוד בתחילת המאה ה-20 עם הגעתם לעמק של יוסף בן הגיא, דניאל זיו ושמואל סטולר, שהיו ממקימיו.

מי שיזם את קבלתי למעבדת שירות השדה לפני מעלה מ-40 שנה היה אמק'ה כנרתי, איש אגדי שהיה מדריך שירות שדה והיה צריך מישהו שינהל את המעבדה, ומאז אני כאן ואני מאושרת שהיתה לי ההזדמנות להגיע למקום הזה ולגדול יחד איתו. המקום הזה הוא הבית השני שלי; יש פה צוות מאוד ותיק, עם אנשים המזוהים עם העבודה, ממש סוג של משפחה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתחיל בהודעה של דוברות המשטרה – גניבות בקר בשווי של מאות אלפי שקלים. כתב אישום הוגש באמצע ינואר האחרון, בגין עבירות של גניבות בקר וקשירת קשר לביצוע פשע נגד 3 נאשמים, שגנבו עשרות פרות
2 דק' קריאה
משפ' יעקב עדיין ממשיכה ברפת רציתי מאוד לבקר ברפתות השכנות בחבל תענך שהולכות ונעלמות וכך, היה מרגש מאוד לפגוש את זוג המבוגרים – רחל ואליהו יעקב, יחד עם ירמי בנם הצעיר, שהוביל אותי בחום.
7 דק' קריאה
יוחאי קמחי בעין חרוד איחוד קצת לפני המלחמה יצאתי לפגוש איש מיוחד בעין חרוד עם עשייה בלתי פוסקת במשך עשרות שנים, עם דגש על הרפת. כל הפיתוח בענפי החקלאות בקיבוץ עין חרוד איחוד, עבר
6 דק' קריאה
פוסט אחד שהניע אנשים רבים בתקופת המלחמה שנים רבות שאני מלווה את רפתות העוטף במסגרת תפקידיי בענף. במבצעים הביטחוניים המיוחדים, השתדלתי להתנדב ליום-יומיים בחליבות ברפת, שהעובדים שלה פונו בצו צבאי והיא נשארה ללא צוות.
3 דק' קריאה
חודשים רבים של השקעה בקידום המועמדות בכל משקי הקיבוצים וביום שלישי 14.2 התקיימו הבחירות והדרמה הייתה גדולה. בשעות הלילה נספרו הקולות וליאור שמחה נבחר לתפקיד מזכ"ל התנועה הקיבוצית. הוא יחליף בתפקיד את ניר מאיר
2 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן