you can look here xxx free
indiansexstories
tu dai tai tu.
יבול שיא
הרפת והחלב
תמונה אתר אדמתי

הוברת שדות פלחה בשנת שמיטה וכרב נח

2 דק' קריאה

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

ד"ר דוד י. בונפיל מינהל המחקר החקלאי, מרכז מחקר גילת

שדות פלחה בשנת שמיטה

יוגבים, המקיימים את פשוטו של מקרא, מובירים את שדותיהם בשנה השביעית. הוברה זו אינה תלויה בדבר, ללא שיקולי עלות/תועלת.

הוברת השדה שנה שלמה היתה מקובלת גם בעבר. דוגמא לכך ניתן לראות במשנה "כיצד הוא עושה, נרה שנה ראשונה, ובשניה זורעה קדם לפסח שבעים יום והיא עושה סלת מרובה" (מנחות, פרק ח' משנה ב').

ניתן ללמוד על היתרונות בהוברת השדה ממחקר הנערך במרכז מחקר גילת. במסגרת מחקר זה הוצב בעונת תשל"ה 1975 ניסוי ארוך טווח בחלקות קבועות לבחינת גידול החיטה בנגב ע"י ד"ר יעקב עמיר ונמשך עד עתה על ידי.

הניסוי בוחן גורמים אגרוטכניים על היצרנות בתנאי בעל ובתנאים הכוללים השקיה, בהם: מחזור זרעים, גידול רציף לעומת גידול אחת לשנתיים (בבעל כרב נח); ממשק עיבודים, דיסוק לעומת ממשק משמר עד אי פליחה עם חיפוי; הזנה, ארבע רמות חנקן ושתי רמות זרחן.

מניסוי זה אנו למדים כי בתנאי גידול אלו מחזור זרעים המשלב הוברת השדה הינו ממשק מועדף עבור היוגב.

בממשק זה בחישוב רב שנתי, כולל השנה שבה מובירים את השדה, היצרנות של החיטה הינה בדומה ליצרנות המתקבלת בגידול רציף.

למרות יצרנות דומה, התשומות הינן רק כמחצית התשומות בגידול רציף, אשר על כן הרווחיות עולה.

תוצאה זו מתקבלת בעיקר עקב העלאת ניצול מי הגשם, הפחתת הנגיעות (עשבים, מחלות ומזיקים), והעלאת רמת ההזנה המינרלית הזמינה לגידול.

ממשק הגנת הצומח המשופר מונע לרוב את הצורך בהדברה כימית בתוך עונת הגידול, כתוצאה מרכיבים רבים והחשובים בהם:

עשבים בשנת שמיטה

הקטנת בנק הזרעים של עשבים רעים בקרקע, הפחתת שימוש בקוטלי עשבים סלקטיביים והפחתת הלחץ ליצירת עמידות לקוטלי עשבים; מחלות- הפחתת גורמי האילוח בשדה עקב אי גידול;

מזיקים בשנת שמיטה

בדומה למחלות עם דגש על הפחתת/מניעת נגיעות בנמטודות. לאור זאת, להוברת השדה בשנה השביעית השפעה על הגידול בשנה השמינית וההוברה תורמת לגידול באופן מובהק.

בהעדר מגבלות הנובעות מהשמיטה, יוגבים נוהגים לעבד את שדותיהם מספר פעמים במהלך שנת הכרב, במיוחד עבור השמדת העשבייה. עבור יוגב השומט את שדותיו בשנה השביעית, שמירת ההוברה על-ידי ממשק אי פליחה והשמדת עשבייה כימית בשנת השמיטה הוא הממשק המועדף מבחינה אגרונומית והלכתית כאחד.

מאז הצבתו חלו מספר שינויים הן בגורמי הניסוי והן בדגשים של המחקר, אך באופן כללי זהו ניסוי קבוע.

הקביעות תאפשר בשנים הקרובות להתמקד במחקר המנסה ללמוד את הצפוי לגידול חיטה בכלל, ובאזורים צחיחים למחצה בפרט, עקב שינויי אקלים המתרחשים עתה והצפויים בשנים הבאות על בסיס נתוני העבר -בקרוב יובל שנים.

שדות פלחה בשנת שמיטה | תמונה: אדמתי

חוות קיימא נהלל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חדווה אמונה קופ"ח כללית מאיר צור, ראש מועצה אזורית הערבה התיכונה, אירח את חדווה אמונה, מנהלת כללית מחוז דרום וצוותה הבכיר, רופאים, אחיות ומנהלי סיעוד, במטרה לקדם את איכות שירותי הבריאות וכן הארכת מתן שעות השירות לתושבי
< 1 דק' קריאה
אחרי שנים של התמודדות עם מפגעי פסולת חקלאית חמורים, המועצה האזורית אשכול, מקדמת הקמת מתקן חדשני לייצור חשמל מהגזם החקלאי שבתחומה, בדגש על גזם חממות.  המועצה, יחד עם יו"ר מושב אוהד, רונן כהן שהרים את הכפפה וחברת "אנרטי אינטרנשיונל" חתמו על הסכם להקמת
< 1 דק' קריאה
בקיבוץ יזרעאל מחפשים דרכים משפטיות וכספיות לסייע לגבע להתמודד מול תביעת הענק בנושא הטורבינות. גבע: המגעים טרם הבשילו לכלל מעשים    תביעת הענק בנושא הטורבינות חבר מרכזי בקיבוץ יזרעאל, מהקיבוצים העשירים בתנועה, מסר כי הנהלת הקיבוץ
2 דק' קריאה
מערכות סולאריות על מצופים תוצרת כחול לבן הותקנו לראשונה בישראל בבריכות הדגים של קיבוץ עין הנצי"ב. מדובר בשמונה מערכות סולאריות צפות על גבי מצופים חדשים שפיתחה חברת פלציב שבבעלות עין הנצי"ב. עד כה יובאו מצופים מסוג זה מסין.   הפרויקט שהושלם לאחרונה בהשקעה של כ-23 מיליון ש"ח, כולל 15 מערכות שהוצבו על גגות מבני המשק, ברפתות ובלולים. 
< 1 דק' קריאה
מכונני הקיבוץ המתחדש לקראת סוף המילניום הקודם זכיתי להיות זבוב על הקיר באירוע מכונן שהיה בקיבוץ שפיים: סיעור מוחות של חבורת "קיבוץ עתיד". זו החבורה שיילדה, רעיונית ומעשית, את "הקיבוץ המתחדש". עשיתי הכל כדי לא לחרוג ממעמד הזבוב, כדי שהאנשים ידברו חופשי, כאילו אין עיתונאי בסביבה.  כ-20 מחברי "קיבוץ
3 דק' קריאה

כתבות נוספות

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן