יבול שיא
הרפת והחלב
דניאל קלוסקי 1

דבר הארגון – כתום אירופה

3 דק' קריאה

שיתוף:

שנה אזרחית חדשה עוד סיבה למסיבה – ואם נסתכל על העונה עד עכשיו אפשר להגיד שהיא לא כתום מלא… אולי חצי צבע.

לפי הדיווחים של המשווקים, בזן אורי נראה כי יש לנו התחלה מצוינת. אני מחזיק אצבעות ומקווה שהכוכבים הסתדרו – שהמחירים יהיו טובים לאורך כל השנה, שהיורו והדולר יתחזקו, שהמלחמה באוקראינה תיגמר, שמשבר האנרגיה יגמר, שמחירי התובלה ירדו, שירדו מספיק גשמים – אני מקווה שזה לא יותר מדי לבקש, והלוואי שהשנה תהייה שנה שנזכור לטובה.

בתאריך 03.01.23 יצאנו 16 פרדסנים לסיור מרתק בשוק הסיטונאי צריפין ולאחר מכן, המשכנו למכון להדברה ביולוגית ע"ש ישראל כהן.

נפגשנו בשער השוק בשעה 05:30, היה קר מאוד בערך 10 מעלות עם רוח. פגשנו את נתי קליין, המשווק של ניצנים. נתי משווק כבר שנים ומכיר את השוק הסיטונאי כמו את כף ידו.

כפרדסנים טובים, אף אחד לא יודע לשמור את השאלות בבטן ולדבר לפי תור… איך שהתחלנו את הסיור ונתי הציג את עצמו, היו לפרדסנים צרור שאלות מעניינות לנושא השוק.

נתי תיאר לנו את מהלך העבודה – משאיות של תוצרת חקלאית מגיעות החל משעות הערב המאוחרות ורוב הסחורה נמכרת עד השעה 03:00 (לפנות בוקר). בעצם אנחנו הגענו בסוף יום (או אולי נכון להגיד לילה?) המסחר, רוב החנויות היו כבר סגורות, רק הגדולות היו פתוחות.
נתי סיפר שהחל מסוף חגי תשרי ועד עכשיו (שבוע ראשון של ינואר), שוק הפירות והירקות הולך לאט, הולך קשה – נראה כי האנשים הורידו את הצריכה, בעיקר של פירות. על פי נתי המשווק, צריכת הירקות הקלאסיים – ירקות הסלט – עגבנייה, מלפפון, נצרכים בצורה אחידה כל השנה, אבל שוק הפירות נמצא בסיטואציה אחרת. נראה כי הצריכה מועטה מאוד (לדעתי האנשים החליפו פירות בחטיפים) ובנוסף, בפירות החורף רוב שטח המדף הוא פרי הדר.

לאחר הסיפורים והשאלות של הפרדסנים התחלנו את הסיור בשוק ונכנסנו לחנויות.
הייתה נוכחות רבה לפרי הדר (לפי סדר מהרבה למעט): תפוזים, לימונים, קליפים (עדיין היה אפשר למצוא מיכל), אשכולית אדומה ופומלית.

מיני פירות נוספים – תפוחים – תוצרת הארץ היו יפים מאוד, כמו כן, תפוח מיובא (לדעתי לא יפה הוא מצופה בדונג שנותן לו מופע של פלסטיק), אפשר למצוא אגסים – תוצרת הארץ ויבוא, נישי, אפרסמון והמון שום וג'ינג'ר מסין.

ביום הסיור הייתה נוכחות רבה בחנויות השונות, בעיקר של בית אריזה ניצנים ומשק מרום, ניתן היה למצוא בתי אריזה נוספים מהדרום והמרכז.

עם כל בסטיונר שדיברנו איתו ושאלנו מה חשוב לו ולקונים הוא מיד אמר – נראוּת וטעם. באמת היה אפשר לראות ולהתרשם, שיש כאלו המקפידים על אריזות יפות ועל איכות הפרי. לפי הבסטיונרים, באותן פירמות של בתי אריזה בהם מקפידים על נראות וטעם – הפרי שלהם נמכר בסכום גבוה יותר ובמהירות גבוהה יותר.

פגשנו גם את זן התפוזים 'קרה קרה'. לפי המוכרים, המוצר הולך יפה מאוד עם מחיר גבוה יחסית. מי שלא מכיר, ה'קרה קרה' הוא זן טבורי שמבפנים הוא אדום. הצבע שלו הוא מליקופן, כמו אשכולית אדומה ולא אנטוציאן כמו תפוז דם. לפרי מבחוץ אין צבע מיוחד והוא נראה כעוד תפוז טבורי.

המשווקים ובתי האריזה מוסיפים לפרי מדבקה כדי לנסות ולבדל אותו מתפוז רגיל. לדעתי העבודה אינה מספקת. צריך לתת ל'קרה קרה' קרטון אחר מתפוז רגיל ומדבקה מיוחדת שתבליט את ההבדל – כרגע לדעתי המצב לא מספק, אבל מאוד שמחתי לראות איך הזן 'קרה קרה' חיובי אצל הבסטיונרים.

המשכנו ליום עיון במכון להדברה ביולוגית. המכון ממומן ע"י המגדלים ותפקידו להילחם בזבוב הפירות; לבצע מחקרים בהדברה משולבת של מזיקי הפרדס; לכתוב פרוטוקולים למזיקי הסגר; להקים ניסויים על מנת לפתור את בעיות הגנת הצומח בפרדס, ובקיצור – להיות חוד החנית של ענף ההדרים בנושא הגנת הצומח.

לשמחתי, ליום העיון הגיע גם דן כהן, הבן של ישראל כהן, היה מפגש מרגש.

ביום העיון הציגו שלושת החוקרים את עבודותיהם:

דר' יואב גזית – זבוב.

דר' מור סלומון – אקריות, כנימות קמחיות, כנימת עש צמרית, פסילה.

דר' עדי שדה – עת"מ, עש פריחה, תריפס, קמחית ההדר.

כחלק מיום העיון, החוקרים לקחו אותנו לסיור בבתי הגידול של החרקים השונים שיש במכון: בתי גידול של זבוב ים פירות, צרעות טפיליות, עת"מ, עש חרוב ועוד.

אני מקווה שלסיור הבא יגיעו יותר פרדסנים, הרי אנחנו עושים את הסיורים בשבילכם.

אני מאחל לכולם שנה אזרחית טובה וכתומה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אומר גל טוויג, מנהל פיתוח עסקי בשולחן מגדלי התמרים, שבימים אלה עושה את הכל ליישום התוכנית העסקית שגובשה בשולחן לשיקום ענף התמרים הישראלי, כדי להחזיר אותו לדרך המלך * באמצע מרץ ייצג השולחן חמישה
7 דק' קריאה
בינואר 2010 יצא לפועל מבצע "גאולה מרצון" במסגרתו פשטה המשטרה בשיתוף הרווחה על בית המשפחה שבו התגוררו נשותיו וילדיו של גואל רצון. אחת מהנשים ששוחרו מהכת היא יהודית הרמן מקיבוץ שפיים, אז בת 29,
9 דק' קריאה
הדפון הוכן ע"י מדריכי ההדרים: יוסי גרינברג, שוקי קנוניץ', עינת גרזון, דניאל קלוסקי, עמירם לוי שקד, יחזקאל הראש שלום שמואלי, יעקב הרצנו, שקד כוכבא, אופיר אטינגר, נוה הרצנו-גל וניצן רוטמן תחום הדרים, אגף הפירות,
26 דק' קריאה
ד"ר מור סלומון, חוקרת, אנטומולוגית, המכון להדברה ביולוגית, מועצת הצמחים בפגישותיי עם פרדסנים בחלקות הפרדס שלהם, בסיורים, בניסויים או בימי עיון, אני לא אחת נתקלת בפרדסן שלא שמע על המכון להדברה ביולוגית ע"ש ישראל
9 דק' קריאה
מזה ארבע שנים שהשירותים להגנת הצומח מפעילים תכנית פיילוט חדשנית יחד עם החברה לחקלאות בגליל ובגולן ובשיתוף מלא עם החקלאים, שמטרתה לקדם התמודדות אזורית עם נגעים ומזיקים • לאור הצלחת הפיילוט שהביא לאפס(!!) חריגות
3 דק' קריאה
רינה ואילן פרי מבת שלמה גאים במוצר שפיתחו עבור כולנו * אילן פיתח תהליך לייצור פוספולידים, חומר גלם המשמש למוצרים המסייעים ביכולת הקוגניטיבית של ילדים ומבוגרים * רינה לקחה את חומר הגלם ומייצרת ממנו
5 דק' קריאה
מיכל חביביאן מספרת על המשק המשפחתי, שהתחיל מערוגה קטנה והפך לתעשיית ירקות מוכרת בארץ  "הכול התחיל כי רצינו שיהיה לנו ירקות טריים שנוכל למלא איתם את הצלחת," מספרת מיכל חביביאן – שביחד עם בן
6 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן