יבול שיא
הרפת והחלב
דניאל קלוסקי 1

מנדרינה בדבש

2 דק' קריאה

שיתוף:

אני יושב וחושב איך לפתוח את "דבר המזכיר" – יש המון לעשות והרבה להזכיר.

כמדי שנה העונה נפתחת עם אופטימיות גדולה וכוונות למכור את התוצרת שלנו בחדווה ורינה. נתחיל לראות בשוק סצומה, לימון אינטרדונטו, פומלית, צנדלר, ראשון, מיכל, ניו הול – ולאט לאט תיפתח העונה לכל הטוב שהענף מציע כמדי שנה לאזרחי מדינת ישראל.


השנה הזו מאופיינת ברמת יבולים בתפוזים נמוכה-בינונית – בהחלט נוכל לשמור על תמורה יפה, המצב דומה בקליפים של השוק המקומי.

אני מזכיר שישנם שני מוצאי פרי שקשורים לשערי מטבע:

1. יצוא הפרי הטרי – אורי, פומלית, אשכולית אדומה ועוד.

2. תעשייה – רוב הפרי שנסחט בארץ מיוצא לחו"ל.

הבעיה הגדולה בכל הקשור ליצוא היא שערי המטבע, נושא כואב מאוד לכל מגזר היצוא, החל מאלו שמייצאים טכנולוגיה, נשק ועד יצואני החקלאות.

לצערי, המדינה וכל המשרדים הממשלתיים שמייצגים את גורמי הייצוא, אינם עוזרים כלכלית ליצואנים, אלא נותנים הטבות מרחיקות לכת ליבואנים. עד כמה שאני מכיר אין תוכניות שמטרתן לעזור ליצואנים, חוץ מענף ההייטק – הייטק כנראה זה "אִין" וחקלאות זה….

תמיד שואלים אותי למה לעזור בנושא המטבעות לפרדס אבל ל"אוסם" לא?

לדעתי התשובה ברורה – למוצרי החקלאות חיי מדף קצרים. בנוסף, במקרה של הפרדס – חיי פרדס נטוע לרוב נעים בין 15-25 שנה ואי אפשר להעביר אותו ממקום למקום. עלות הייצור לדונם היא נתון קבוע גם אם נוציא ממנו טון אחד או 5 טון – השינוי יהיה רק בעלות הקטיף.

כמו כן, אפילו המדינה מפרידה בין חקלאות לתעשייה אחרת. אפשר לראות את זה בחוק עידוד השקעות הון בחקלאות (בתעשייה ההטבות הרבה יותר טובות מאשר בחקלאות). מפעל יכול להוריד את תפוקת היצור ו/או לאפסן את המלאי. נכון, יש לזה עלות, אבל אפשר לגלגל אותה לצרכן. בחקלאות אין את זה. על פי כל זה ניתן לראות שיש הפרדה בין החקלאות לשאר המשק הישראלי ולכן החקלאות זכאית לסיוע וחובה לתמוך בה.

שני שליש משטח ענף ההדרים הוא לתעשייה ו/או ליצוא. אם לא תהייה עזרה – כדאיות יצוא מוצרי הפרדס תעמוד בסימן שאלה – וחלק גדול מהשטח החקלאי יהפוך לשממה!

בעונת היצוא שהייתה (21-22) פניתי למשרד החקלאות ולשר האוצר יחד עם דורון שמואלי, דני קריצ'מן, הילל גרוסר וחברים נוספים על מנת לקבל עזרה. לצערי, הנהלת המשרד שאמורה לעזור לנו ברגעי משבר עומדת מהצד ולא נותנת לנו עזרה.

כפי שפתחתי את דבריי אנחנו בתחילת עונת הקטיף ויחד עם זה מגיע האתגר של מציאת קבלני קטיף טובים.
אני מבקש מכם להקפיד על תנאי העסקה ולהעסיק בצורה תקנית את הקבלנים.

בשנים האחרונות משרד הכלכלה מחפש את החקלאים (על אף שהייתה לנו ישיבה במשרדם והגענו להבנות) שמתנהלים בצורה שגוייה, אפילו בתום לב. חשוב לי לציין שעסקה שמבוצעת לא לפי חוק מהווה עבירה פלילית.

להלן מחירון הקטיף המומלץ לעונת 22-23 של ארגון מגדלי ההדרים:

זןמיכל דולבמיכל רגב (מהדרין)
פומלית3843
קליפים:ראשון, מיכל, אודם, מורקוט130140
תפוזים: טבורי ושמוטי6975
ולנסיה8595
אור (מקטפה)150165
אורה135145
אשכולית לתעשייה3540
אשכולית ליצוא4050
לימון130140

חגי תשרי בפתח, תחושת האחווה והאחדות עוטפת את מדינת ישראל.

בהזדמנות זו אני רוצה לברך אתכם פרדסנים יקרים, ולאחל לכולנו – שכל פעם שמישהו נכנס לסופר – הוא יצא עם שקית אחת לפחות של סל המוצרים מהענף! אני מקווה שכל פעם שיקלפו מנדרינה במקום סגור – יגידו האנשים איזה ריח נעים, ריח של נוסטלגיה! הלוואי שכל ילד ייקח איתו לבית ספר תפוז אחד לארוחת 10! אני מאחל לסבים ולסבתות לארח את הנכדים עם צלחת עמוסת פומלות קלופות! אני מקווה שבעונה הזו יהיו גשמי ברכה, בדיוק כמו שצריך! אני מאחל לכם שלא תצטרכו להפעיל את ביטוח הקנט!

אמא שלי תמיד מסיימת ברכות בצורה הבאה – שתעשו אהבה ושלום ומעשים טובים.

דניאל קלוסקי

מזכיר ארגון מגדלי ההדרים

052-4575174
dkalusky@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ובעיקר פשוט לא מתאים… השר ברקת הציג את הרפורמה של "מה שטוב לאירופה" ביוני 2023. שוב חזר על הבטחות דומות ל"הכנסת תחרות אמיתית", ל"הפחתת יוקר המחיה" ול"הורדות מחירים". הבטחות סרק המוכרות מ"רפורמות" קודמות. הרפורמה
2 דק' קריאה
״פורום מרכזי המשקים בגולן״ המתכנס באופן קבוע אחת לחודשיים ומהווה את הבסיס המרכזי בהנהגה החקלאית בגולן, התכנס לאחרונה בהרכב מרשים של כ-20 משתתפים, בחוות היישום וההכשרה שבאבני איתן, המנוהלת תחת היחידה לחקלאות וחדשנות שבמכון
< 1 דק' קריאה
‏משרד החקלאות וביטחון המזון והמשרד להגנת הסביבה, מפרסמים נוהל תמיכה בהשקעות בתשתיות לטיפול בפסולת חקלאית בהיקף תמיכה של 42.5 מיליון שקל השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן: "התמיכה של המשרד להגנת הסביבה היא חלק ממהלך
2 דק' קריאה
לראשונה לשנת 2024, נפתחת האפשרות לחקלאים שטרם מחזיקים היתר להעסקת עובד זר בחקלאות, להגיש בקשה מפרוץ מלחמת "חרבות ברזל", חקלאות ישראל נכנסה למשבר כוח האדם הגדול ביותר מאז קום המדינה, זאת בשל עובדים שגויסו
< 1 דק' קריאה
רויטל לביא, מנהלת הספרייה האזורית של חוף אשקלון, יצאה לגמלאות לאחר 35 שנים * רויטל, בת מושב הודיה, סיפרה לעדינה בר-אל על עבודתה בספרייה, על השינויים שחלו בה, על מרכז ההנצחה לחללי היישובים שהקימה
9 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן