יבול שיא
הרפת והחלב
השופט יעקב פרסקי

נמנע מהפך במנגנון זימון אסיפה כללית בקיבוץ ומושב שיתופי

2 דק' קריאה

שיתוף:

בית המשפט המחוזי בבאר שבע, דחה תביעה של חבר המושב השיתופי משואות יצחק, לפיה הודעה בדבר כינוס אסיפה כללית באגודה שיתופית שמספר חבריה עולה על 200, חייבת להתפרסם לפחות שבועיים מראש בשני עיתונים יומיים. 

דרך הזימון, לפי תקנון המושב, היא פרסום הודעה 48 שעות לפני האסיפה על לוח מודעות בתחומי המושב.

בפועל, ההודעה בדבר קיום האסיפה במשואות יצחק מתפרסמת בלוח ההודעות המרכזי במושב, שמצוי ליד בית הכנסת. פרסום דומה נעשה גם בעלון המקומי לחברים, וגם נשלחת הודעה במסרון וואטסאפ בקבוצה היישובית.

הפרסום נעשה סמוך ליום שישי בשבוע, כאשר האסיפה נקבעת בשבוע שלאחר מכן וזאת בין השאר בהתחשב באופי הדתי של המושב בו החברים מגיעים לבית הכנסת בסוף השבוע. אגודת-המושב טענה שהיא פועלת לפי תקנונה.

באמצעות עורכי הדין אייל נון חגי וגנפלד, טען החבר כי "גם אם האגודה מקיימת את האמור בתקנון, מדובר בזמן שאינו מספק ללימוד החומר, כאשר לעיתים מדובר בצורך ללימוד מעמיק, שכן היקף העסקים של האגודה הוא כדי 1.8 מיליארד שקלים.

פרקליטי החבר טענו, כי יש לפעול לפי הוראות 'תקנות האגודות השיתופיות – רשויות האגודה', שגוברות על האמור בתקנון האגודה, וקובעות, שעל אף האמור בתקנון עצמו של האגודה – אגודה שמספר חבריה עולה על 200, רשאית לכנס אסיפה, ולפרסם הודעות על המועד, המקום וסדר היום, לפחות שבועיים מראש בשני עיתונים יומיים.

לעמדת החבר, "הרשות המסורה לאגודה, לפי התקנה, "אינה רשות, אלא חובה", לנוכח "חשיבות הדברים וההיקפים הכספיים" שמנהל המושב. עמדתה של עו"ד שלומית שיחור-רייכמן, רשמת האגודות השיתופיות, באמצעות עו"ד עדן פריאב (פרקליטות מחוז דרום אזרחי), הייתה שמדובר ברשות, ולא בחובה.

כאשר מדובר באגודה שמספר חבריה עולה על 200, לאגודה מסורה הרשות להחליף את המנגנון הקבוע בתקנונה במנגנון של פרסום בעיתונות, ורק אם פעלה כך, יש צורך בהודעה מוקדמת של שבועיים. עמדה זהה הציג גם המושב, באמצעות פרקליטיו: אביתר קנולר, יסמין אלבז ונצר ברטפלד (קנולר ושות').

אכן, אמר השופט יעקב פרסקי, לשון התקנה ברורה "ומותירה שיקול דעת ורשות לאגודה שיתופית שבה מעל 200 חברים להודיע על כינוס אסיפה בעיתונות.

הוא קיבל את עמדת המושב, שאין זו הדרך שמתאימה לאגודה שחבריה מתגוררים באגודה, ומטבע הדברים בסוף השבוע מגיעים ללוחות המודעות המרכזיים, מעיינים בלוחות המודעות ובעלון היישוב.

פרסום בעיתונים יומיים במקום הצגת הזמנה לאסיפה על לוח המודעות כפי שקובע תקנון המושב, יביא לכך שפחות אנשים יידעו על קיום אסיפת החברים.

משמעות התביעה של החבר, אמר השופט, היא איסור על כינוס אסיפות בלא הודעה מוקדמת של שבועיים מראש. זו למעשה "חקיקה שיפוטית" שמשנה את תקנון האגודה ולכך אין כל הצדקה. אם החבר מבקש לשנות את תקנון המושב, הוא יכול לעשות שימוש במנגנון הפנימי של המושב כדי לעשות זאת. 

סוף דבר, השופט דחה את תביעת החבר וחייב אותו לשלם למושב 18,000 שקלים הוצאות המשפט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אומר גל טוויג, מנהל פיתוח עסקי בשולחן מגדלי התמרים, שבימים אלה עושה את הכל ליישום התוכנית העסקית שגובשה בשולחן לשיקום ענף התמרים הישראלי, כדי להחזיר אותו לדרך המלך * באמצע מרץ ייצג השולחן חמישה
7 דק' קריאה
בינואר 2010 יצא לפועל מבצע "גאולה מרצון" במסגרתו פשטה המשטרה בשיתוף הרווחה על בית המשפחה שבו התגוררו נשותיו וילדיו של גואל רצון. אחת מהנשים ששוחרו מהכת היא יהודית הרמן מקיבוץ שפיים, אז בת 29,
9 דק' קריאה
סיפורה המרתק של טלי חזן, מושבניקית ברמות נפתלי, שהחלה את הקריירה כפקידה והיום היא בעלת חברה בינלאומית לייעוץ בפיתוח ציוד רפואי וקבלת תקנים למסחורו * במקביל לקריירה המרתקת שבנתה משמשת טלי גם כרכזת צוות
5 דק' קריאה
ביקור במושבות דרום הכרמל שהברון רוטשילד הטביע בהן את חותמו * אירוח שהוא חוויה אומנותית במלון ומרכז המוסיקה והאמנות אלמא * טיול של אמנות, יין והיסטוריה * טיול בין יקירי האמנות הישראלית לילי אלשטיין,
5 דק' קריאה
שירי קניגסברג לוי מורה לחינוך מיוחד, ממושב גיאה יזמה לפני כשנתיים את "ים של חברים", המונה כיום למעלה מ-32,000 חברים ב-42 קבוצות בכל רחבי הארץ * המורה שהתפרסמה כיוצרת סרטונים מצחיקים נרתמה לחשיפת תופעה
11 דק' קריאה
מגריפת חרא של סוסים לסינגל ראשון בגלגל"צ. נועם כשרי מכפר גלעדי היה הראשון שנתן במה לשי קולבר מגונן ולהקת "שאזאמט" בפסטיבל "גלילאו" שנערך מידי שנה בצפון גלילאו הוא פסטיבל מוזיקה שנערך מזה עשר שנים
5 דק' קריאה
עמותת "בשביל המחר" מוציאה לוחמים ולוחמות משוחררים למסעות בטבע כדי להתמודד עם החוויות הקשות שהותירה בהם הלחימה ומארגנת קבוצות תמיכה להורים של נפגעי פוסט טראומה  עמותת "בשביל המחר" מסייעת ללוחמים ולוחמות שהשתחררו מצה"ל, המתמודדים
5 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן