יבול שיא
הרפת והחלב
qq

מועצות הייצור יבוטלו!

4 דק' קריאה

שיתוף:

מועצות הייצור יבוטלו! : ביום ד׳ 29 במאי 2019 הצביעו 74 חברי כנסת ישראל על פיזור בית המחוקקים שנבחר ב 9- באפריל והחל שלב חדש בהיערכות המפלגות לבחירות חדשות שנקבעו ל -17 בספטמבר.
שפע של נושאים בתחומים שונים הוצגו על ידי המפלגות שעמדו להרכיב את ממשלת נתניהו החמישית. כאן ועכשיו אנו עומדים להציג בפניכם קוראינו הנאמנים נושא אחד שלא הוזכר אף לא בפורום פוליטי אחד מאז הבחירות האחרונות. בהסכם הקואליציוני שנקבע ואושר על ידי כל המפלגות שעמדו להרכיב את הממשלה החדשה נקבעה עובדה שכל הגורמים הפוליטיים היו שותפים לה: יבוטלו כל מועצות הייצור החקלאיות! החלטה דרמטית ללא תקדים בנוף הפוליטי והחקלאי במדינת ישראל. על ההחלטה הזאת שנרשמה בהסכם הקואליציוני חתומות מפלגות “הליכוד״, “כולנו״, “ש״ס״ ו״יהדות התורה״. אישיות פוליטית שפעלה להכנת ההסכם הקואליציוני סיפרה לנו כי במפלגות החרדיות לא כל כך הבינו מי הן בדיוק מועצות הייצור ואחד מחברי הכנסת החרדים שאל אם יש להן קשר לתקופת בית שני…

מועצות הייצור יבוטלו!: נודע לנו כי מי שעומד מאחורי החדרת נושא המועצות החקלאיות להסכם הקואליציוני הוא ראש המועצה הלאומית לכלכלה והיועץ הכלכלי הבכיר לראש הממשלה פרופסור אבי שמחון. ואולם גורמים אחרים המעורים בנושא ציינו בפנינו כי היה זה ראש הממשלה בנימין נתניהו שהתבטא באחת מישיבות הממשלה בט״ו בשבט אשתקד וקבע אז כי מועצות הייצור החקלאיות הן מהתקופה הבולשביקית והגיעה העת לשוק חקלאי חופשי.
בהסכם הקואליציוני נקבע כי מועצות הייצור החקלאות שתבוטלנה הן: מועצת החלב, מועצת הלול, מועצת הדבש ומועצת הצמחים.
על רקע הפרסום הבלעדי שלנו ביקשנו מאנשי מקצוע וחקלאים שקשורים באורח ישיר או עקיף למועצת ייצור בתחום שבו הם פעילים לחוות דעה: כיצד הם היו מתנהלים אם וכאשר הייתה קמה ממשלה חדשה ומועצות הייצור היו
עוברות מן העולם.

יעקב בלום, חקלאי, 40+ שנים בראש פינה מגדל מטעים נשירים: נקטרינות, אגסים, שזיף וענבי מאכל לסגור את מועצת הצמחים מחר בבוקר אני אגרונום במקצועי, פעיל ציבור לשעבר במסגרת מועצת הצמחים.
מועצת הצמחים היא גוף סטטוטורי שיש לו את היכולת והאמצעים לקדם ולתמוך בחקלאי ישראל. אבל זה ממש לא קורה. וזה גם לא בתכנית העבודה והיעדים של המועצה. חבורה של פקידים כושלים שממלאים תפקידים
במשרד החקלאות כיום או בגימלאות ומרפדים את הקן שלהם במשכורות, רכב ומשרדים מפוארים. המועצה כיום היא כלי לגביית היטלים מהחקלאים לצורך הפעילות השוטפת שלה וקיומה היום-יומי.
המועצה מתהדרת שהיא פעילה במו״פ. אין למועצה מדענים, חוקרים או אגרונומים. המו״פ מבוצע על ידי עובדי משרד החקלאות (מדריכים וממ״רים) שמקבלים את שכרם ממשרד החקלאות.
המועצה אינה פועלת להורדת פערי התיווך וגורמת ליוקר המחיה ולמחירי פירות וירקות גבוהים לצרכן. המועצה לא עשתה מאומה וכשלה בבניית שוק סיטונאי חדש. תזרים המזומנים של המועצה ובעיקר בענף הירקות
תלוי ברשתות השיווק שמהוות גובה ראשי של היטלי המועצה מהחקלאים. אם המועצה היתה נסגרת מחר בבוקר החקלאים היו נושמים לרווחה ללא עוד גוף מיותר שנדרשים לשלם כספים מיותרים.

 

 

 

 

 

עוז, דבוראי מתל עדשים: יש מה לשפר אך לא לסגור את מועצת הדבש

שאלה כבדה, כבדה מאוד. כללית, אנחנו בענף הדבש זקוקים לרגולציה בנושא המרעה – ולשם כך הוקמה מועצת הדבש, שכיום מנהלת את זה בצורה בה יש לתקן הרבה דברים, אבל לא הייתי רוצה שיסגרו את מועצת הדבש. “מטרת חוק הדבש שרוצים להעביר בכנסת היא בין היתר להעביר את האחריות על המרעה הצופני למשרד החקלאות וזה דבר לא טוב; זה רק יקשה עלינו את החיים. יחד עם זאת, מועצת הדבש אכן צריכה להשתפר בהמון המון פרמטרים. אין אכיפה כמו שצריך וחסרים דברים רבים, אבל מפה ועד לסגור את המועצה המרחק הוא גדול. לא צריך לשפוך את התינוק עם המים, אני חושב שזאת תהיה טעות ובכייה לדורות״.

 

 

 

 

 

יובל דרך, יותר מעשרים שנה לולן, מגדל פטמים במושב מעון בדרום הר-חברון: אפשר עם מועצת הלול ואפשר גם בלעדיה

התרומה של מועצת הלול היא ביכולת שלה לעשות הסדרים בענף ולווסת אותו. הלכה למעשה היו שנים שהמועצה ביצעה את ההסדרים, היו שנים שהאוצר לא סייע להם גם בגלל חוק ההסדרים.
בשלוש השנים האחרונות  הלולנים נמצאים בשפל חסר תקדים .הרווחיות ירדה לרמה של סיכון להכניס גידול ללול. אנחנו מכניסים גידול ולא ברור אם נרוויח מזה. אני לא מאוגד תחת הסכם מסודר עם משחטה ולכן אני בסיכון גבוה.
ביטול של מועצת הלול יביא לכך שהלולנים ימשיכו להיות החוליה הכי חלשה של גידול עופות, כי אף אחד לא סופר אותנו. אין לנו כל עזרה או תמיכה ממשרד החקלאות.

 

 

 

 

 

יוסי מלול, לשעבר מזכיר התאחדות מגדלי בקר מדוע מועצת החלב חיונית?

בשנת 2011 נחקק חוק החלב שקבע את כללי התכנון בענף החלב – החוק קבע את תפקידה הראשי של מועצת החלב: “הסדרת ייצור החלב ושיווקו לציבור״. מדובר במוצר מזון בסיסי וחיוני, לכל שכבות האוכלוסייה, ויש להבטיחו בכל מזג אוויר, קיץ כחורף, וגם בתקופות של בעיות ביטחון בישראל.
מועצת החלב חיונית ביותר להבטיח תכנון ששומר על רפתות, קיבוציות ומושביות, שעיקרן בפריפריה בכל גבולות ישראל, שמהוות עוגן מרכזי בפרנסת יישובים אלו – מה שנקרא התכלית הראויה של התכנון בענף החלב. המועצה היא זו שמתכננת את הייצור ומבטיחה את השגת המטרות בבסיס החוק.
בנוסף, הוטלו על המועצה גם מטרות של “עידוד, ייזום ומימון הפעולות הדרושות לפיתוח ולייעול משק החלב, ובכלל זה, ביצוע מחקרים, הדרכה מקצועית וביטוח מקנה.״ באם יבטלו את מועצת החלב, התכנון בענף יקרוס מידית, בהעדר מתכנן לאומי – כל אחד יעשה כרצונו, הייבוא ייכנס באין מפריע, רפתות רבות ייסגרו ופרנסת היישובים בגבולות ישראל תישחק קשות, התכלית הראויה של הענף תיפגע מאוד ואיתה ביטחון המזון ושמירה על יישובים בפריפריה. ענף החלב המפואר בישראל יגווע ודי מהר… וגם הצרכנים יסבלו מאוד..
היחידים שירוויחו מסגירת המועצה וביטול התכנון יהיו בעלי ההון, היבואנים ורשתות השיווק – אסור!
מדינת ישראל מובילה את העולם בתנובות החלב ובתוצאות המקצועיות וזו פעולה משולבת של גופים רבים, גם ממשלתיים, שהובילו את חוק התכנון.
חיוני לשמור על מועצת החלב, לביצוע כל המשימות שהוגדרו לה גם בחוק.

חקלאים צעירים בערבה 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

טיול יומי ברמלה וגם לוד החל מבריכת הקשתות עם תערוכה של דניאל רוטברט Daniel Rothbart והשם המסקרן רמלהאנתרופוקן RamleAnthropocene דרך המגדל הלבן והמרכז לאמנות עכשווית רמלה CACR* חלק א'  *תמונה ראשית: המגדל הלבן ברמלה
6 דק' קריאה
הגולשת שרון קנטור (אביחיל) תדע בחודשים הקרובים האם תייצג את ישראל במשחקים האולימפיים בפריז  הגולשת שרון קנטור (20) גדלה במושב אביחיל, וגרה בו גם בימינו, ובחודשים הקרובים היא תתמודד על הכרטיס למשחקים האולימפיים בפריז
3 דק' קריאה
"המערבל של הלב" שמאיים לנגוס בכל חלקת הגיון טובה  שמעתי פעם הרצאה על כך שבכל זמן נתון, יכול אדם יכול לחוות רגש אחד בלבד. זאת אומרת הוא לא יכול להיות שמח ועצוב באותו שבריר
3 דק' קריאה
בני ובנות הנוער של התנועה החדשה, בצוותים החינוכיים, בבוגרות ובבוגרים ממשיכים להוביל פעילות חינוכית גם ובמיוחד בעת הזאת ונרתמים למשימות לאומיות  מאז פרוץ המלחמה ב'תנועה החדשה', פועלים לסייע לעורף הישראלי ולחקלאים. כבר ביום הראשון
2 דק' קריאה
נועה שפירא, רכזת שכבת יב בבני המושבים: "אנחנו רואים התגייסות מרחיקת לכת, שמוכיחה שבני הנוער מבקשים להיות חלק משמעותי מהעשייה בשעה קשה זו"  *תמונה ראשית: מדריכים משכבת יב' של בני המושבים בפעילות למפונים בבתי
< 1 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן