מו"פ צפון במכון המחקר מיגל אירח את בכירי המפ"ק בקק"ל
יבול שיא
הרפת והחלב
מופ ההר המרכזי

נשים בחקלאות: ד"ר מיכל שרון כהן חוקרת – מו"פ ההר המרכזי

2 דק' קריאה

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

שמי מיכל שרון כהן, אמא לשתי בנות מקסימות, ליבי וגליה ונשואה ללהב, מדען ביוטכנולוגיה בחברת אומריקס. אני עובדת כחוקרת במו"פ ההר המרכזי; זהו ארגון שמטרתו לעזור לחקלאים, בעיקר בשטחי המו"פ, ע"י קידום מחקרים מעשיים בחקלאות. מו"פ ההר המרכזי מתמקד בשנים האחרונות בקידום של גידול פירות יער בישראל: פטל, אוכמניות ותות-שדה קיצי, וכן במיני פרחים מיוחדים כגון פרוטיאה, כורכומה וגלוריוזה.

החקלאות הייתה חלק בלתי נפרד מילדותי – ההורים שלי יוצאי בית הספר החקלאי בנהלל, ואבי ז"ל עבד כמנהל עבודה ב"פרדס סינדיקט". אחד מהספרים שקיבל במתנה מעמית לעבודה היה "החיים עלי האדמות" של דיויד אטנבורו. הספר הזה השפיע עלי רבות בתור ילדה ותרם לבחירה שלי בתחום הביולוגיה בתואר הראשון ומדעי הצמח בתארים המתקדמים.

במהלך התואר השני והשלישי (אצל פרופ' סנה מאוניברסיטת תל-אביב בשיתוף עם ד"ר פרימן מוולקני) התוודעתי לתחום הפיטופתולוגיה והדברה ביולוגית של מחלות צמחים. מורכבות הנושא הייתה ועדיין מרתקת אותי. נושא הדוקטורט שלי היה "בחינת עירור הגנה מערכתי בצמחים על ידי תבדידי ריזוקטוניה היפווירולנטיים". בסיום הדוקטורט עבדתי במשך כמה שנים במכון וולקני על מספר נושאים פיטופתולוגיים (בוטריוספירה, אמברוזיה באבוקדו, בידוד פטריות פיטופתוגניות מצמחים). העבודה הייתה מחקרית ביסודה ומעניינת מאוד.

מו"פ ההר המרכזי

בשש השנים האחרונות אני עובדת במו"פ ההר המרכזי. זהו המו"פ האזורי הקטן ביותר בישראל, והאנשים הנמצאים בו משתדלים מאוד למצוא את הגידולים והנישות שיאפשרו לחקלאים להרוויח למרות הבעייתיות הרבה בתחום. מכיוון שלרוב אלו גידולי נישה, אין הרבה מידע ומחקר עליהם בישראל, ויש צורך ממשי בהנגשת המידע הקיים למגדלים.

במהלך העבודה שלי במו"פ אני פוגשת חקלאים בחלקות הגידול או בימי העיון וברור שכדי לעבוד כחקלאי בכלל ובישראל בפרט צריך אופי מיוחד. לצערי, לעיתים נראה שכדי להמשיך לעבוד בתחום החקלאות, בין אם כחוקרים או כמגדלים, צריך לשחות כנגד הזרם.

העבודה שלי מאוד מגוונת, וזה חלק ממה שאני אוהבת בה. כרגע נושאי המחקר שלי הם על דרכי התמודדות עם תסיסנית נקודת כנף (מזיק חדש בישראל, בשיתוף פעולה עם הגנת הצומח ושה"מ במשרד החקלאות), ופיתוח ביו-דשן מאצות (בשיתוף פעולה עם אוניברסיטת בר אילן וקבוצת חיפה). האנשים שאני עובדת איתם מאוד נחמדים וחלק מההנאה בעבודה היא לדבר איתם בין אם על נושאי המחקרים או סוגיות אחרות.

בזמני החופשי אני אוהבת לבלות עם המשפחה, לטייל ולקרוא.

ד"ר מיכל לוי, סמנכ"לית בכירה למינוף המו"פ החקלאי והחדשנות במשרד החקלאות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בשבוע שעבר פירסמתי מודעה בה הצהרתי על חיפושי בעקבות סיפורים חיים אחרים, צבעוניים ומרגשים של מושבניקים שרוצים לספר את סיפורם האישי. הגעתי אל צמח בן אהרון (53+2), מושבניק שגר בגבעת יערים מיומו הראשון. "לכל
9 דק' קריאה
לאחר חתימת הסכמי הסחר עם איחוד האמירויות, עכשיו גם בבחריין יזכו לטעום מהפירות והירקות תוצרת הארץ, כבר בשבועות הקרובים בתום סדרת מפגשים ותיאום בין שר החקלאות ופיתוח הכפר, אלון שוסטר, ומנכ"ל המשרד, ד"ר נחום
3 דק' קריאה
"עד אור הבוקר, עד שחר ינצנץ, שכם אל שכם, סובה עד אין קץ" (מילים – אהרון אשמן, לחן – מרדכי זעירא), שרו ורקדו בהתלהבות בחדרי האוכל, חלוצי הקיבוצים בשנות ה-30 וה-40 במאה שעברה לאחר
2 דק' קריאה
אופי רייך, חבר מושב בית לחם הגלילית, מונה למנכ"ל מועצת הדבש. הוא מחליף את זאב מידן, שפורש לאחר כארבע שנים בתפקיד. רייך, נשוי + 3,  בעל תואר ראשון בכלכלה וניהול ממכללת רופין ותואר שני
2 דק' קריאה

כתבות נוספות

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן