מאבק נגד תקנות המים החדשות של המשרד להגנת הסביבה
יבול שיא
הרפת והחלב
צוות זרעים גדרה

פלפל בלוקי עמיד לנמטודות וקמחונית

3 דק' קריאה

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

בתחילת חודש דצמבר, קיימה חברת זרעים גדרה – סינג'נטה ימים פתוחים למגדלי פלפל במושבים פארן וצופר. במסגרת הימים הפתוחים השיקה החברה גנטיקה חדשנית ופורצת דרך של זנים בעלי עמידות כפולה הן לנמטודות והן וקמחונית בנוסף לעמידויות הקיימות עד כה ל TMV, TSWV.

 

ביקרנו ביום הפתוח בפארן, אשר התקיים בחלקה של המגדל אורי יעקובי ונחשפנו לשלושת הזנים החדשים. הזנים נקראים :"הוקאידו" "סאיטמה" ו "סנסיי" (שמות של לוחמי אגדות יפנים מגני העם). לצד העמידוית החדשות מעניקות הגנה כפולה, הם מאופיינים בצימוח וויגורי עם כיסוי עלוותי טוב, המשכיות חזקה ובולטת בגל השלישי ובפרי איכותי מאוד עם דופן עבה וצבע מבריק – פלפל עמיד לנמטודות וקמחונית

 

זרעים גדרה פלפל
זרעים גדרה פלפל

 

באירוע ההשקה אנחנו פוגשים את ליטל ויצמן מנהלת מכירות איזור מזרח ישראל, את ארי קון, מנהל מוצר פלפל בטריטוריה של דרום מזרח אירופה ואת תמיר בסון, מנהל השיווק בישראל: "בעצם, אנחנו משיקים פה שלושה זנים חדשים, שהינם תוצאה של פיתוח ומיקוד עבור המגדלים בערבה ולראשונה בישראל עם עמידות כפולה לקמחונית ונמטודות.

פלפל בלוקי עמיד לנמטודות וקמחונית ("עמידות כפולה")

הזנים הינם מסחריים בספרד, זו כבר השנה השנייה ותופסים תאוצה הן בשוק האורגני והן בקונבנציונאלי ", הם מספרים. הגנטיקה החדשה שמוצגת כאן היום, מעניקה מענה אמיתי לאתגרים בשטח של מגדלי הפלפל ובאה לעזור להם לחסוך עלויות כך שהרווחיות שלהם תגדל.

את זה ניתן להשיג ע"י צמצום מתן חומרי הדברה יעודיים אם בשלב הכנת השדה ואם בטיפולים הפרופילקטיים / תגובתיים במהלך העונה. בישראל, אך לא רק בה, התשומות עולות והרווחיות של המגדל נשחקת ובאופן כללי האתגרים גדלים מעונה לעונה. הפיתוחים שאנחנו מביאים יודעים לתת מענה מייטבי לסוגיות אלה".

 

הוקאיידו זרעים גדרה
הוקאיידו זרעים גדרה

הזן המסחרי שהוצג בחממה היה "קנון" שהוא הזן הוותיק והמוביל בערבה. בשל היבולים הגבוהים, היציבות לאורך כ"כ הרבה שנים והגיבוי המיקצועי של החברה, ה"קנון" הוא הזן המשתלם והרווחי ביותר לדונם עבור המגדלים.

ההתמודדות כיום בזירה המקומית ובשווקים בנ"ל מאופיינת בהמון חוסר וודאות, קשיים בשיווק ותנודתיות מחירים כתוצאה משערי מטבע וביקוש משתנים. כל זאת בנוסך לאתגרי הגידול.

קרוב ל – 40 חקלאים (בנוסף לאנשי מו"פ, משתלות וחברות ייצוא) הגיעו ליום הפתוח אשר התנהל כולו במסגרת מגבלות הקורונה. בנוסף לגנטיקה החדשה והוותיקה שהוצגה פגשו המגדלים גם את צוות החברה הנרחב, אשר נותן מענה ביום יום לצרכי המגדל בכל שלבי הגידול; החל מאנשי מו"פ, מוצר, צוות מכירות ותמיכה אגרוטכנית, יחד עם טכנולוגיית GroFit העומדת לרשות המגדלים מטעם זרעים גדרה – סינג'נטה במטרה להתמודד טוב יותר עם הגידול, להגיע לתוצאות מיטביות ולמקסם את ריווחיות המגדל.

אורי יעקבי, המגדל אשר בחלקתו התקיים האירוע היה יותר משמח על הזנים החדשים: "עלות הטיפול כנגד הנמטודות עומדת על יותר מ 1,000 שקלים לדונם. תוסיפו על זה את העלות כנגד הקימחונית ומגיעים להוצאה מאוד לא מבוטלת.

נוסף לעלויות, בשל העלייה העקבית בנגיעות ישנה עלייה ביישום וידוע שהיעילות הולכת ופוחתת. מנגד ישנה כוונה להפחתת השימוש בחומרים בעתיד בשל רעילותם לסביבה.

זהו אתגר לא פשוט – לפתח זנים עם עמידויות שנותנות הגנה כנגד נמטודות וקמחונית ושיכולים להפחית עבור המגדל את השימוש בחומרי הדברה וגם לחסוך עלויות ולהעניק שקט נפשי יחסי – אני מברך ושמח על הגנטיקה החדשה".

זרעים גדרה – סינג'נטה רואה בערבה בכלל ובפלפל בפרט ענף חשוב ומרכזי במדינת ישראל ובפעילות החברה, וממשיכה להשקיע בפיתוח מוצרים ושירותים אשר מעניקים ערך אמיתי למגדלים ולענות על צרכיהם.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

סין מגדלת היום את ה"אור" על שטח של מיליון וחצי דונם!!! בעקבות המידע על הגידול בסין, התברר כי עבר המועד שישראל הייתה יכולה לבצע רישום רשמי של הזן בסין. למעלה משני עשורים שקדו פרופסור
5 דק' קריאה
חם במושב פארן, יבש, המים במשורה, אבל הפלפלים שלהם בשרניים, יפי מראה, מבוקשים באירופה ובארצות הברית וגם עמידים. שוחחנו עם אורי יעקבי, חבר המושב ושמענו על הסוד העומד מאחוריהם. אתגר גידול ירקות איכותיים הופך
3 דק' קריאה
הפירות והירקות הנרכשים בתדירות הגבוהה ביותר הם העגבנייה והמלפפון, אחריהם הבצל ותפוח האדמה. בפירות מככבים הבננה ותפוח העץ. ומהו כוחו של ההרגל בבחירה של פירות וירקות? סקר שערכה "חקלאי גרנות" מצא מהם הקריטריונים המובילים
2 דק' קריאה
רכישת נכסיה של חברת הזרעים סמקו, שנחתמה ב-29 בנובמבר, תאפשר לאוריג'ן זרעים להעמיק את פעילותה מול לקוחות קיימים, תגדיל את קהל לקוחותיה ותקנה יכולת להציע מגוון מוצרים רחב יותר. אוריג'ן זרעים, החברה המובילה בישראל
2 דק' קריאה
עמרי תקוע הוא צלם ובמאי טלוויזיה מניר ישראל  בראיון לעדינה בר-אל הוא מספר על הסרטים הדוקומנטריים שהיה שותף בעשייתם, ביניהם סרטי תחקירים שזכו לתהודה רבה.  עוד הוא מספר על "מסעות האוכל" המופלאים בהם השתתף
6 דק' קריאה

כתבות נוספות

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן