יבול שיא
הרפת והחלב
סיור מוסק

נלחמים בשריפות בשטחים הפתוחים

2 דק' קריאה

שיתוף:

בתום שבוע מאתגר רצוף שריפות ופגעי מזג אוויר, הפורום הלאומי להגנה משריפות מרחיב פעילותו לצמצום נזקי הענק לאדם, למשק לטבע ולסביבה. בין ההמלצות, קידום חקיקה להתקנת גלאי עשן בכל חדר שינה.

שריפות בשטחים הפתוחים: נציב כבאות והצלה לישראל רב טפסר דדי שמחי, מזכ"ל תנועת המושבים עמית יפרח, יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס ויו"ר מרכז המועצות האזוריות שי חג'ג', ערכו סיור מוסק וביקור בנציבות כבאות והצלה לישראל, במסגרת העמקת שיתוף הפעולה האסטרטגי של החברים בפורום.

במהלך סיורם ערכו המשתתפים מיפוי אווירי של גורמי סיכון קיימים ומוקדי התלקחות פוטנציאליים, העלולים לסכן חיי אדם ורכוש. בנוסף, גובשה חזית פעולה משותפת למניעת שריפות בשטחים הפתוחים, וליצירת אזורי חיץ בישובים עירוניים וכפריים הנטועים בלב שטחים פתוחים.

בסוף החודש נאבקו לוחמי האש בגל השריפות, שהתפשט ברחבי הארץ בשל מזג האוויר החריג. הלוחמים הוזנקו לכיבוי 2,118 שריפות, מתוכן 1,667 שריפות בשטחים  פתוחים, שכילו אלפי דונמים של יערות וחורש והסבו נזק רב. במדינת ישראל שכונות וישובים רבים ממוקמים בסמוך ליערות ושטחים פתוחים העלולים להתלקח ולהוות איום על התושבים, כפי שארע לפני כשנה בשריפה במבוא מודיעים, שכילתה את בתי הישוב ובשריפות ביערות הכרמל.

נציב כבאות והצלה רב טפסר דדי שמחי: "בשבוע האחרון פעלו הלוחמים אל מול חזית האש והשריפות תוך שהם מגנים בגופם על חיי אדם ורכוש. עלינו לגלות אחריות למרחב הציבורי ולסביבה ולפעול במשותף לשינוי השיח הציבורי והתודעתי תוך צמצום נזקי השריפות הנאמדים במיליארדי שקלים בשנה."

הפורום הלאומי למניעת שריפות הוקם ביוזמת נציב כב"ה, במטרה לרכז מאמץ ואמצעים של כלל הגופים והארגונים השותפים במאבק בשריפות. חברי הפורום שמו להם למטרה לפעול במשותף לשינוי השיח הציבורי וטיפוח תרבות פנאי ללא אש, המגלה אחריות למרחב הציבורי ולסביבה."

חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי: "יחד עם גופי החירום וכבאות והצלה אנחנו פועלים לצמצום מפגעי שרפות ומפגעים ברמה ההסברתית וברמה הבטיחותית. אני מברך על שיתוף הפעולה וקורא לאזרחי ישראל להימנע מסיכון חיי אדם."

שי חג׳ג׳, יו"ר מרכז המועצות האזוריות: "נעמיק את שיתופי הפעולה להצלת חיים. יש חשיבות רבה בהתקנת גלאי עשן בבתים, שעולים עשרות שקלים בודדים בלבד אך מצילי חיים, ואנו נפעל על מנת לקדם חקיקה בנושא."

נזקי השריפות בשטחים פתוחים בישראל מוערכים במיליארדי שקלים בשנה, ובעשור האחרון אף גרמו לנפגעים בנפש (44), למאות בתי מגורים שניזוקו כליל ומיליוני עצים שעלו באש.

מזכ״ל תנועת המושבים, עו"ד עמית יפרח: "התרשמנו מאוד ממערך הכבאות בהובלת נציב הכבאות. הסיור לימד אותנו רבות על חשיבות ההערכות הנדרשת במושבים טרם הגעת הקיץ, בכדי למנוע את השריפות בשטחים החקלאיים ולמנוע נזק בנפש וברכוש. אנו נמשיך לעבוד בשיתוף פעולה עם שירותי הכבאות בכל אפיק אפשרי ונשריש במושבים השונים את החשיבות על הצלה ומניעת שריפות במרחב הכפרי."

עוד הוחלט על הקמת פורום הסברה לאומי למניעת שריפות בראשות מערך כבאות והצלה להעלאת מודעות הציבור הישראלי, על המגזרים השונים, לנזקי השריפה וגיוסו למניעת שריפות, תוך שינוי תודעתי בתרבות הבטיחות באש בקרב הציבור.

שריפות בשטחים הפתוחים בתמונה: דדי שמחי, עמית יפרח, חיים ביבס, ושי חג'ג', בסיור מוסק (צילום: תיעוד מבצעי כב"ה)

ראיון עם ניר מאיר, מזכיר התנועה הקיבוצית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אומר גל טוויג, מנהל פיתוח עסקי בשולחן מגדלי התמרים, שבימים אלה עושה את הכל ליישום התוכנית העסקית שגובשה בשולחן לשיקום ענף התמרים הישראלי, כדי להחזיר אותו לדרך המלך * באמצע מרץ ייצג השולחן חמישה
7 דק' קריאה
בינואר 2010 יצא לפועל מבצע "גאולה מרצון" במסגרתו פשטה המשטרה בשיתוף הרווחה על בית המשפחה שבו התגוררו נשותיו וילדיו של גואל רצון. אחת מהנשים ששוחרו מהכת היא יהודית הרמן מקיבוץ שפיים, אז בת 29,
9 דק' קריאה
אני אוהבת לרוץ בין החממות של המושב. השעון המעורר מזמזם בשקט כדי לא להעיר הכלבים והחתולים שרובצים סביב מיטתי כמו חומה בצורה. הכל עוד חשוך. אני קמה בשקט, מדלגת מעל הגופים הישנים, לוקחת מפתח
3 דק' קריאה
הבטתי על ההתרחשות שבמסך מולי, ורק רציתי לחבק את ההמונים ואת חוכמתם * מ"האח הגדול" ועד ל"יורשים" יש לנו הכול! זו אמירה שבעיניי משקפת את ישראל ובין היתר מתייחסת לאוצרות הטלוויזיוניים שמשודרים אצלנו בפריים־טיים,
4 דק' קריאה
נעמי כהן, חברת מושב כוכב מיכאל, זכתה בתואר "המורה של המדינה" מבין אלפי מועמדים * כהן מלמדת באותו בי"ס יסודי בו היא עצמה למדה: בית ספר "ניצן" בקיבוץ ניצנים * בריאיון לעדינה בר-אל היא
9 דק' קריאה
לילות אהבה בכנרת. צמח. טו באב. חג האהבה. קונצרטים של מוסיקת רוק. צעירים וצעירות, הופעות חיות, בירות, אלכוהול נשפך כמים, ג'וינטים, החום של הכנרת, זיעה והורמונים. פעם הייתה פה רכבת. פעם הייתה פה עיירה
ההיגיון הצבאי של הסמ"פ והשמאלנות המתפרצת של הדי בן עמר בהתנגשות בלתי נמנעת. השאלה היא רק אם זה יגמר בבכי או בצחוק  בעת שאני כותב את הדברים שכאן מתחולל ברצועת עזה מה שנקרא אצלנו
4 דק' קריאה

הרשמו לניוזלטר

השאירו את הפרטים והישארו מעודכנים!

דילוג לתוכן